Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?

Jednym z większych powodów do niepokoju dla wielu przedsiębiorców są bez wątpienia podatki. Często zdarza się tak, że właściciele firm obawiają się, czy poprawnie załatwiają wszystkie sprawy, które się z nimi wiążą. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zaradzenia tym wątpliwościom. Mowa tutaj o podatkowej interpretacji indywidualnej. Czym jest, kto może ją otrzymać i w jaki sposób należy się o nią postarać?

Czym jest podatkowa interpretacja indywidualna i kto może się o nią starać? 

Klienci, którzy odwiedzają nasze biuro rachunkowe we Wrocławiu, nierzadko pytają, co właściwie zyskają dzięki podatkowej interpretacji indywidualnej. Dzięki niej można się dowiedzieć przede wszystkim, czy działa się zgodnie z prawem w kontekście ulg podatkowych. Co więcej, dokument wskazuje też, czy i z jakich ulg można skorzystać w przyszłości. Częstym pytaniem jest też to, kto właściwie może starać się o uzyskanie interpretacji. Takie prawo przysługuje nie tylko osobom prawnym (np. spółce z o.o.) czy spółkom cywilnym i stowarzyszeniom, ale również osobom fizycznym.

czytanie pisma

Gdzie złożyć wniosek i jak otrzymać podatkową interpretację indywidualną?

Osoby albo podmioty, które uznają, że podatkowa interpretacja indywidualna może im się przydać, muszą załatwić formalności związane z ubieganiem się o nią. Sprawę można załatwić w dogodnym momencie, a miejscem, do którego ma trafić wniosek, jest Krajowa Informacja Skarbowa, która mieści się na ulicy Teodora Sixta 17 w Bielsku-Białej. Jeśli natomiast chodzi o formalności, to przebiegają w trzech krokach:

  • złożenie wniosku, w którym należy opisać szczegółowo swoją sytuację oraz zadać pytanie,
  • sprawdzenie wniosku przez urząd i wezwanie do poprawek w razie potrzeby (na przykład brak koniecznych dokumentów),
  • otrzymanie interpretacji indywidualnej, w której znajdą się informacje na temat poprawnego lub błędnego działania.

Oprócz tego warto też zaznaczyć, że termin wydania interpretacji wynosi trzy miesiące. Wnioskując o otrzymanie go, trzeba uiścić opłatę wynoszącą 40 złotych od pojedynczego problemu opisywanego we wniosku oraz 17 złotych opłaty skarbowej za pełnomocnictwo, jeśli wnioskodawca działa przez pełnomocnika.