Jaką wybrać formę opodatkowania dla firmy?

Jedną z bardziej nurtujących wielu przedsiębiorców kwestii są bez wątpienia podatki. Nowy Ład, który zaczął obowiązywać z początkiem 2022 roku, jeszcze bardziej utrudnił zadanie związane z wyborem odpowiedniej formy opodatkowania w firmie. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy pokrótce, które formy dobrze wziąć pod uwagę i jakie konsekwencje się z tym wiążą.

Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę, wybierając formę opodatkowania? 

Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy, którzy przychodzą do naszego biura rachunkowego we Wrocławiu, pytają, jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza w przypadku ich firmy. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i należy wówczas wziąć pod uwagę kilka kwestii. Aby wybrać odpowiednią formę, a następnie prowadzić księgi rachunkowe, trzeba uwzględnić osiągane przychody, koszty uzyskania przychodu czy dodatkowe koszty, które można odliczyć. Istotne są też ulgi, z których można skorzystać w danym roku, chęć skorzystania z kwoty wolnej od podatku oraz ewentualne rozliczanie się ze współmałżonkiem. Mając tę wiedzę, można zastanowić się, która forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza.

podatki

Skala podatkowa, podatek liniowy czy może ryczałt ewidencjonowany?

Aby wybrać odpowiednią formę opodatkowania, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z nich. Jeśli chodzi o podatek na zasadach ogólnych, czyli tak zwaną skalę podatkową, to dla dochodów do 120 tys. zł podatek wynosi 17%, a powyżej 32%, natomiast składka zdrowotna to 9% od dochodu. Warto również wspomnieć o kwocie wolnej od podatku (30 tys. zł) i uldze dla klasy średniej, jeśli roczny przychód wyniesie od 68412 zł do 133692 zł. Takiej ulgi nie ma z kolei w przypadku podatku liniowego, a dodatkowo trzeba się wówczas liczyć ze stałą stawką 19% podatku od dochodu i składką zdrowotną wynoszącą 4,9% od dochodu.

Warto również krótko wspomnieć o tak zwanym ryczałcie ewidencjonowanym. W tym przypadku stawki podatku różnią się w zależności od prowadzonego rodzaju działalności i mogą wynosić od 2 do 17%. Składka zdrowotna jest z kolei płacona w trzech progach w zależności od przychodu. W tym przypadku również nie ma kwoty wolnej od podatku, jednak jeśli chodzi o duże rodziny z 4 lub więcej dzieci, to obowiązuje „zerowy” PIT.