Na czym polega controlling finansowy?

Prowadzenie przedsiębiorstwa często wymaga korzystania ze wsparcia. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach związanych z finansami i kontrolą tego, co dzieje się w kwestiach księgowych. Właśnie dlatego właściciele firm nierzadko zlecają różnego rodzaju usługi biuru rachunkowemu czy innym tego rodzaju firmom. Jedną z nich jest controlling finansowy. Na czym polega i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym właściwie jest controlling finansowy w firmie? 

Wsparcie przedsiębiorstwa w kwestiach związanych z finansami bywa nieocenione. Właściciele firm coraz chętniej korzystają z usług biur rachunkowych, na przykład zlecając im prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jeżeli natomiast chodzi o omawiany controlling, to warto o nim wiedzieć przede wszystkim, że polega na szczegółowym sprawdzeniu wszystkich kosztów, które ponosi firma. Chodzi tutaj o to, aby wdrożyć takie procesy i procedury, które pozwolą w łatwy i czytelny sposób monitorować koszty.

Taka usługa ma wiele wspólnego z audytem, jednak oprócz tego zwracana jest też uwaga na szczegółową analizę danych. Controlling finansowy w firmie ma zatem na celu przede wszystkim zoptymalizowanie kosztów – pozwala na zredukowanie wydatków w obszarach, w których można to zrobić bez utraty na wartości świadczonych usług.

kobieta sprawdzająca dokumenty

Czy warto skorzystać z usług controllingu finansowego w firmie? 

Przedsiębiorcy nierzadko zastanawiają się, czy wydatek na usługę controllingu finansowego jest dobrą decyzją. Zdecydowanie warto z niego skorzystać. Firmy zyskują wówczas:

  • możliwość podejmowania strategicznych decyzji,
  • możliwość lepszego dbania o zespół (delegowanie zadań),
  • wiarygodne informacje, które ułatwiają podejmowanie decyzji biznesowych,
  • umiejętność wykrywania i analizowania zagrożeń oraz przeciwdziałania im,
  • kontrolę nad finansami firmy,
  • utrzymanie bezpieczeństwa finansowego.