Pożyczki pozabankowe

Pożyczki pozabankowe stają się w pewnych sytuacjach jedyną szansą na sfinansowanie przyjętego celu. Oferta pożyczek pozabankowych skierowana do osób i przedsiębiorców, którym bank odmówił udzielenia kredytu gotówkowego lub pożyczki. Najczęściej przyczyną negatywnej odpowiedzi ze strony banku jest zła historia w Biurze Informacji Kredytowej, wpis do Bankowego Rejestru Klientów Niesolidnych lub brak zdolności kredytowej.

Pożyczka pozabankowa krótkoterminowa przyznawana jest na okres od tygodnia do trzech miesięcy i należy spłacić ją jednorazowo w dniu zakończenia umowy. Z kolei pożyczka długoterminowa udzielana jest na minimum 6 miesięcy i jest spłacana w ratach.

Z pożyczek pozabankowych mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Przyznawane są na dowolny cel. Takie pożyczki charakteryzują się wyższym oprocentowaniem i prowizją, dlatego tak ważne jest przeanalizowanie umowy przez doradcę i zastanowienie się nad jej słabymi punktami.

Czy branie pożyczki pozabankowe jest bezpieczne?

Wzięcie pożyczki pozabankowej jest proste i wiąże się z ograniczeniem formalności do minimum. Może to być kuszące rozwiązanie, ponieważ wypełnienie wniosku zajmuje mało czasu, a decyzja przychodzi szybko. Pieniądze również zostają błyskawicznie przelane na konto klienta.

Należy jednak pamiętać, że często tylko pierwsza pożyczka jest pozbawiona oprocentowania – a kuszące oferty zachęcają do wzięcia kolejnej, przez co można wpaść w spiralę stałego pożyczania. Utrudnieniem może być także cotygodniowy okres spłaty rat.